A gitr
A gitrozs
Akkordok
Alapdolgok
A gitr egy sokoldal hangszer s egyedl a te kpessgeid szabnak neki hatrt. Valahol azt olvastam, hogy a gitron lehet legknnyebben megtanulni jtszani, de a legnehezebb magas szinten mvelni. Napi egy-kt ra gitrozs segt, hogy egy hnap alatt megtanuld eljtszani kedvenc dicst dalaidat.
A nagyszer zenszeket a kzepesektl csak a vgy vlasztja el. Az letben tbbnyire semmi sem megy knnyen, hanem kemny munkt kvetel. Ez all a gitr sem kivtel. A gitrozs, alapjban vve, leegyszersdik egy pr zenei fogalom megrtsre s az izmaid emlkeztehetsgre. Ha ismered az ABC-t s el tudod olvasni a G,C,D-t – akkor mr szpen jtszhatsz.
Szeretnk megosztani egy pr alapelvet, amik segthetnek abban, hogy jobban jtssz, s egy kis sznt s stlust adhatnak a zendnek. Ha dicstsvezet vagy, akkor ezek segtsgvel beleviheted a szemlyisgedet a dalokba, azok nem lesznek annyira egyformk. Segtenek abban is, hogy a monotonits, ami olyan gyorsan be tud lopdzkodni a zenbe, nagyrszt eltnjn.
1. A gitrt gy kpzeld el, mint egy nagy zenekart, tbb hangszercsoporttal. A mly basszus hrok a csell s a ritmus, a magasak a fuvola s a heged, a kzps hangok, pedig a krtk lehetnek. A gitr hangja nagyon szles frekvenciasklt fed le. A zenekarban sem jtszik minden hangszer egyszerre a dal elejtl vgig, a hangszerek vltogatjk egymst, s ezzel dinamikt s sznt hoznak a dalba, letre keltik a zent s rzelmet adnak neki. Nem kell mindig minden hron jtszani. Ez nagyon hamar unalmass fog vlni. Alkoss ritmust a mly, basszus hrokkal, sznezz a magasakkal. Pengesd a hrokat pengetvel s az ujjaiddal is. Prbld meg ez ltal letre kelteni a dalt. Jtssz halkan, jtssz hangosan. A jtkstlusod alkalmazkodjon a dal szveghez. Az hogy hogyan jtszod a dalt, legalbb annyira fontos, mint maga a dal. Hozztehetsz, vagy elvehetsz egy dicst dal hatkonysgbl azzal, hogy miknt jtszod.
2. Akkordok, akkordok, akkordok – annyi akkordot tanulj meg, amennyit csak brsz s ptsd be ket a dicst dalokba. Tanulj meg akkord fordtsokat (D/fisz, A/E, A/cisz...), valamint akkord behelyettestseket. Az akkordok tpusai tformlhatnak egy unalmas dalt erteljess.
3. A ritmust az egyik legnehezebb dolog elsajttani egy dicstsvezetnek, vagy egy dicst csapatnak. Knnyen le lehet ragadni egy ritmusnl s minden dalban azt jtszani. Ha egy csapatban jtszol gy, akkor az mg lehet, hogy elmegy, de ha egyedl jtszol, akkor hamar unalmass vlik. Ha meg akarod tanulni, hogy hogyan jtssz ritmikusan, akkor tanulj meg ritmus tblzatot olvasni (vagy tabulaturt), vagy, ahogy n is tettem, hallgass dalokat s prbld meg utnozni a ritmusukat a gitroddal. A legjobb mdja ennek az, hogy a dob s a basszusgitr kzti sszjtkra figyelsz, s azt utnozod a gitrodon. Nem knny feladat, de megri prblkozni. Minl tbbet gyakorolod, annl knnyebb vlik.
4. Tanulj meg tisztn jtszani. Ne jtssz azokon a hrokon, amik nem tartoznak az adott akkordhoz. Tanuld meg, hogy az ppen nem foglalt ujjaiddal elnmtsd azokat a hrokat, amiknek nem kell szlniuk. Semmi nincs rosszabb annl, mint amikor valaki egy D dr akkordhoz az E s A hrokat is vgigpengeti. Borzalmasan hangzik. Hogy jl szljon a gitr, fontos meg tanulni azt is, hogy mit ne jtsszunk.
5. Gyakorolni, gyakorolni, gyakorolni s, ha mr befejezted a gyakorlst, akkor mg gyakorolj egy kicsit. Addig gyakorold az j akkordokat s ritmust, amg biztosan meg nem tanultad azokat. Szmomra ennek az a jele, hogy azt az j dolgot lmpalz nlkl tudom eladni msok eltt. Tulajdonkppen egy j fogalomnak kell eljutnia az agyadbl az ujjaidba. Sokszor azt krdezik tlem: „Ismered ezt vagy azt a dalt?” – a vlaszom az, hogy: „Nem, de az ujjaim lehet, hogy mr ismerik.”. Addig kell gyakorolnod, mg vgl a kezed automatikusan mozog, anlkl, hogy gondolkodnod kellene. Ha nekelsz s gitrozol egyidben, akkor ez alapvet fontossg.
Remlem, hogy ezek a fogalmak hasznosak lesznek szmotokra. Nekem segtettek abban, hogy fejldhessek a gitr jtk terletn s dicstsvezetknt is. Taln feltrhatjuk ezeket a fogalmakat nagyobb mlysgben is a ksbbiekben.
|